Форум Sound System
15 Декабрь 2019, 22:06 *
Добро пожаловать, гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Войти
Новости:

Главная страница   Помощь Найти Календарь Войти Регистрация  
Страница: [1]   Вниз
  Печать  
Автор Тема: THE WEATHER UNDRGROUND  (Прочитана 5770 -й раз)
Hans Pfaal
гость
« : 16 Ноябрь 2005, 03:24 »

GOOD MORNING,KIND OF DARK BUT THAT CENTRALLY HEATED BRITISH WINTER ATMOSPHEAR HAS SUNK IN AND IS ALMOST COSY. SORRY ABOUT MY LACK OF PROMISED POSTS,THINGS HAVE GOTTEN VERY HECTIC OF LATE.
WE HAVE CHANGED OUR PLANS FOR NEXT YEAR AND I WILL BE ABLE TO DISCUSS IT WITH EVERYBODY VERY SOON.MEANWHILE THE STUDIO HAS BEEN FULL-AND LIZ FRAZER HAS MOVED IN-WE ARE RECORDING VOCALS WITH 2 LOCAL SINGERS NEXT WEEK AND RECORDING HORNS AND STRINGS ON A LOVELY SONG WE DID WITH TERRY CALLIER.HAVE A DAY NEXT WEEKEND WITH DAVE SITEK AND TUNDE FROM TV ON THE RADIO AT A LOCATION IN LONDON AND I HAVE SOME WIERD NEW SHIT TO THROW DOWN.GOT 2 WEEKS TO PAINT A COUPLE OF CANVASES FOR THE SANTA'S GHETTO SHOW-GONNA TRY A MINI 100TH WINDOW LED PIECE TO COMPLIMENT.WILL HAVE SOME MORE NEWS NEXT WEEK-I TAKE ON BOARD ALL SUGGESTIONS BUT CANNOT RESPOND TO SINGER COLLAB IDEAS-AS THEY ARE MANY AND WOULD ONLY SERVE TO CONFUSE THE HELL OUT OF MY ALREADY ADDLED BRAIN...
X R... POSSIBLE WORKING TITLE FOR LP5..WHAT DO YOU THINK...[SEE ABOVE]

THE WEATHER UNDRGROUND
Доброе утро, накрыла немного тёмная но прогретая атмосфера британской зимы и даже почти уютно... Извините за отсутствие моих обещанных постов (имются ввиду обещанные ответы на вопросы посетителей форума - прим. V.Pfaal) - слишком всё бурно происходит в последнее время. Мы изменили наши планы на следующий год, и я собираюсь обсудить это со всеми очень скоро. Между тем, студия была переполнена и появилась Liz Fraser. Мы записываем голос с двумя местными певцами на следующей неделе и записываем духовые инструменты и скрипки для красивой песни с Terry Callier. <...> Будет немного больше новостей на следующей неделе, я принимаю на форуме все предложения, но не могу ответить тем кто писал, идей так много и всё это может только перемешать ад в моей уже запутанной голове...
Возможно новое название для LP5 Что скажете? [см. выше] (по-видимому имеется ввиду заголовок поста)
оригинал
Hans Pfaal
гость
« Ответ #1 : 16 Ноябрь 2005, 16:22 »

13 ноября:  (та же тема)
now then now then.i don't normally post replies but the post back there is becoming slightly too typical on the forum recently.the two people currently putting all of their love into this new album are the same two people who held together the band during the mezzanine recordings and followed with 100th window in the face of total adversity and the nearly-end of the band .in the last 6 years we have recorded/used/discarded hundreds of tracks and songs-some absolute dub hip hop soul dirty guitar big beats and funky basslines.the choices we made on 100th after mez were based absolutely and simply on the principles that we have tried to stick with from blue lines-not to repeat ourselves-after mez we recorded hours of basslines and guitars and drums and discarded them for intricate layers of strings synths and electronic patterns because we wanted to do something different.from blue lines to protection and from protection to mezzanine and from mezzanine to 100th we have dissapointed and delighted people and have taken the rightious criticisms and would not have it any other way.i do not expect the response to the next album to be any different-bring it on-
we have got pile of dub tracks and hip hop grooves and classic samples and we may just stick em in the bottom drawer and lose the key and replace em with horns and blues coverd in fucked up guitar it will be new and interesting to us at least even if the rest of the world cares less-fucking love that always,
respect and peace,
D and N

оригинал

14 ноября (та же тема)
HAS ON ONE LOOKED UP THE HISTORY,IT'S INTERESTING
P$L
D

оригинал
Marvel
Любитель пообщаться

« Ответ #2 : 18 Сентябрь 2006, 12:59 »

Zанятное название для профи со стажем есть ли кой-какие новости о WeaUnd собственно плейлист и обложка, общий настрой в общем :wink:  ;-)))
(your_2nd)
NOISEPROOF, REFUGE
Massive Attacker

Sound System

« Ответ #3 : 19 Сентябрь 2006, 12:14 »

мне кажется если бы была такая инфа, мы бы о ней узнали первыми. ;-))

Marvel
Любитель пообщаться

« Ответ #4 : 21 Сентябрь 2006, 10:53 »

Безусловно !!!
S7AY[ck]
Любитель пообщаться

Nothings change

« Ответ #5 : 22 Октябрь 2006, 02:33 »

скажите, а что известно по тем 7 трекам которые 3d уже записал?
Зигмунд Эфрейд
Администратор
Massive Attacker

he used to be a lovely boy

« Ответ #6 : 23 Август 2018, 11:43 »

Тема с Weather Underground напоминает то, что было после полураспада в конце 90-х.
Тогда были сессии с Lupine Howl, которые были меньше засвечены, но также успешно похоронены.
Это уже почти традиция.  :-) Хотя, может, на последних EP как раз быстро было выпущено то, что в дальнейшем могло просто пропасть?   [дьявольская улыбка]

you can stand under my umbrella ;)
Hans Pfaall
Администратор
Attacker

^◊^

« Ответ #7 : 25 Август 2018, 21:08 »

Ну они те еще тормоза. Трики говорил, что Take It There они записали за шесть лето до того, как он вышел (мне кажется, я тогда писал даже какую-то новость о том, что они засели в студии)

I will tell you the whole story. All its twist and turns.
Зигмунд Эфрейд
Администратор
Massive Attacker

he used to be a lovely boy

« Ответ #8 : 25 Август 2018, 21:54 »

Берёшь каждого вокалиста и множишь на 3 каждый вышедший с ним/с ней трек. Минимум.  =-D
Я надеюсь, что хоть на пенсии былое в переизданиях пойдёт в продажу.  [дьявольская улыбка]

you can stand under my umbrella ;)
Страница: [1]   Вверх
  Печать  

Перейти в:  

English Steel 1.6 © Saxon North Technologies